Поиск

Партнеры

Рассылка

E-Mail

Партнеры

Біогазова установка своїми руками. Частина 1.

Частина 1

Біогазова установка своїми руками

Якщо тепловими генераторами, функціонуючими від продуктів згоряння дров або газу пропану, що заміняє бензин в автомобільних (і не тільки) двигунах внутрішнього згоряння, в 11-му році XXI століття нікого не здивуєш, то біогаз вельми перспективний саме тому, що його можна добувати всюди з... природних відходів життєдіяльності.

Проблема утилізації органічних відходів протягом десятиліть абияк вирішується в агропромисловому комплексі у великих господарствах: гноєм удобрюють землю для стимуляції майбутнього врожаю, є господарства, які практикуються на розведенні черв'яків (і подальшої перепродажі ... завзятим рибалкам у звичайному і (!) Навіть консервованому вигляді; кожен заробляє як може. Тим не менш, органічні відходи можуть приносити людям набагато більше користі. Для цього їх необхідно переробити в рідкий газ.

На територіях великих сільських господарств, що займаються розведенням ВРХ, великих тваринницьких, птахівничих комплексів і ферм постійно скупчуються мільйони тонн органіки. Якщо гній не потрібна вивозити на поля і не переробляти в біогенератором, під загрозою опиниться екологічне благополуччя навколишнього природного середовища.

Гній як добриво відразу використовувати не можна. Він повинен відлежатися - так само, як і скошена трава допомогою природних опадів повинна перетворитися на певну субстанцію, перегній. Тільки тоді суміш можна використовувати.

Крім того, для переробки органічних відходів потрібні об'ємні резервуари - «лагуни», а також великі площі під склади, де під час зберігання органіка виділяє хімічні речовини з неприємним запахом: метанол, аміак, сірководень, меркаптан, фенол та ряд інших; у людини вони викликають захворювання верхніх дихальних шляхів і різні види алергії (при тривалому знаходженні в місцях подібного зберігання). На заході ця екологічна проблема успішно вирішена, і жоден великий тваринницький комплекс не вводять в експлуатацію без біоенергетичної установки для утилізації відходів. У Німеччині таких діючих установок близько 50 тисяч. Тому ми в Росії поки діємо тільки як паровоз, наганяють запізнення.

У Росії не існує підприємства, яке б централізовано, в серійному порядку виготовляло та постачало біоенергетичне обладнання для великих тваринницьких комплексів. Налагоджено випуск установок тільки для дрібних фермерських господарств (при цьому вартість такої установки - більше 200 000 руб.). У Новосибірську можна придбати «під замовлення» когенераційний агрегат, який працює на біогазі, виробляє тепло і електроенергію, необхідну для переробки відходів, з ємністю біореактора до 20 000 м3. Сьогодні вартість одного такого великого біогенератором 5 млн рублів, а закордонного аналога - 1 млн євро.

Крім утилізації органічних відходів, біогазова установка забезпечує вироблення біогазу або електроенергії для внутрішніх потреб господарства. Особливо це актуально для екопоселень і господарств, розташованих відокремлено від енергетичних комунікацій та комунальної інфраструктури, ліній зв'язку; на хуторах. Забезпечення електроенергією за допомогою альтернативних джерел - вітру, сонця, біоресурсів - добре розвинене в Німеччині та Фінляндії; в гостях у фінського фермера Анти Каява (містечко Кіурувесі в центральній Фінляндії) мені вдалося побачити організацію фермерського господарства своїми очима. До слова, в країні Suomi держава навчає землевласників в спеціальних школах, де крім економіки господарювання викладають і технічні дисципліни - зокрема, практичні роботи з встановлення та обслуговування вітрогенератора, сонячних батарей і біогенератором. У нас в Росії до такого планомірного навчання, та ще за рахунок держави, дуже далеко. Вітчизняний агропромисловий комплекс не можна назвати процвітаючим; скоріше навпаки.

Особливості в сільській місцевості

Гній виділяє газ - метан, який з повним правом можна назвати «блакитним паливом», і вуглекислий газ (приблизно у співвідношенні 40 і 60%). Тому у будь-якого фермера є потенційна можливість опалювати будинок і господарські споруди - все виробничі приміщення - не за допомогою дров і тим більше щодо дорогого електрики, а за допомогою біогазу.

Єдиний (відносний) «мінус» біогенератором - що навколо нього все-таки присутній запах, особливо добре «озонує» повітря влітку (у теплу пору року). Тому рекомендований метод найкраще підійде тим, хто має нерухомість на хуторах, а не в густонаселеній селі, де двори сусідів розділяє лише загальний паркан.

Дата: 16.01.2015